¡Hola! Mediterráneo Gran Cuvée Blanc de Blancs
74825Kort fakta
- Druvor: Chardonnay & andra gröna druvor
- Ursprung: Spanien
- Producent: Barcelona Brands S.L
- Årgång: NV
- Alkoholhalt: 8,5%
- Restsocker: 13,62 g/l
- Syra: 4,6 g/l
- Fruktsyra:
- Sötma:
- Fyllighet:
- Apertif
- Mingel
- Skaldjur
- EKO
- Vegan
99 kr
Besök SystembolagetMer fakta
Allt fler väljer att dricka mer medvetet och söker viner med lägre alkoholhalt, utan att ge avkall på smak och kvalitet. Med en alkoholhalt på endast 8,5% passar Hola! Mediterráneo Blanc de Blancs den växande trenden där kvalitet och upplevelse står i fokus.
Denna Blanc de Blancs är tillverkat av enkom gröna druvor, där chardonnay är den mest dominerade. Druvorna växer både nära havet och i bergen, vilket ger en fin balans mellan fruktighet och syra. Vinet har en aromatisk doft av äpple, citrus och ananas, kompletterat med inslag av rostat brioche, sandelträ och karamell. Smaken är frisk, välbalanserad och elegant med hög syra och en lång eftersmak.
Flaskan har en unik och patenterad design inspirerad av Barcelonas klassiska panot de flor, ett välkänt inslag i stadens gatubild. Med sin stilrena och genomtänkta utformning är den inte bara en hyllning till Barcelonas rika designhistoria, utan också en vacker detalj på middagsbordet. Blommigt på utsidan, bubblande på insidan.
Ett av alla fina omdömen:
”Hola! Mediterráneo Blanc de Blancs bjuder på soliga smaker och friska bubblor – ett ekologiskt och bubblande FYND! Lika vackert att titta på som gott att dricka, och en smakresa direkt till Barcelonas livliga gator – utan att lämna middagsbordet!”
– Vinboxen.se, mars 2025
Om Producenten
Barcelona Brands S.L. är en välrenommerad vinproducent med fokus på ursprung, hantverk och hållbarhet. Sedan 2016 använder de inga kemikalier i vingårdarna och minskar användningen av sulfiter till ett absolut minimum. Barcelona Brands S.L. bildades med ambitionen att utmana dryckesindustrin med innovativa premiumkoncept och högkvalitativa viner. Barcelona Brands S.L. är ett relativt ungt företag som inspireras av att skapa, utveckla och distribuera unika produkter i en kategori som, enligt dem själva, tycks att stannat upp i tiden.
Hola! Mediterráneo Blanc de Blancs är framtaget med hållbarhet i åtanke och är både ekologiskt och veganskt. Producenten Barcelona Brands är en innovativ vinproducent som kombinerar traditionellt vinmakande med modern design och livsstil. Med en passion för Medelhavets kultur och smaker skapar de viner som speglar Barcelonas dynamiska atmosfär. Deras filosofi bygger på hållbarhet, hantverk och kreativitet, där varje vin är en hyllning till regionens unika terroir och rika vintradition.
Recension
“Ett mousserande vin som gränsar till fynd!”
“Vi gillar verkligen flaskan med sin unika design och det är aldrig fel att ställa fram något iögonfallande när man får besök. Med det sagt så är det själva innehållet som imponerar mest. Chardonnay är tongivande i denna livliga flamenco vilket ger en frisk doft av gula äpplen, vita blommor, grillad citron, tropisk frukt och väl rostad formfranska. Allt knyts ihop av en balanserad syra som tillsammans med den generösa frukten och den något lägre alkoholhalten ger valuta för vinpengen! Ett mousserande vin som gränsar till fynd!”
Jens Frithiofsson, Hello Winelover, Oktober 2025
Recension
“Bra köp!”
“Här har druvorna fått njuta av medelhavets solvarma omfamning vilket ger vinet en fyllig, fruktmogen karaktär. ¡Hola! bjuder på bubblor i överskott, syra i god balans och fin, mogen fruktkompott av både gula plommon, passionsfrukt och energiska citrustoner men även jasminblom, färska örter och smörkex. En viss avrundande druvsötma i avslutet. Ett synnerligen anspråkslöst men gott och lättgillat mousserande vin. Kyl ordentligt och bjud som aperitif eller till småplock, snittar eller till ljummen grillad kyckling och pepprig potatissallad. Excelente!”
Eva Weckström, Vinbörsen, Mars 2025
Recension
“Lätt, friskt och torrt bubbel!”
“Bubbel från Barcelona i Spanien med beteckningen Blanc de Blancs, en term med ursprung i Champagne som betyder att vinet är tillverkat på 100% gröna druvor. Det här spanska mousserande vinet består mestadels av druvan Chardonnay och är torrt, ljusgult i färgen och toner av grönt äpple, päron, tropiska frukter, bröd och lite mandel i doft och smak. Vinet innehåller endast 8,5% alkohol. Flaskan andas fest med sin speciella design, där den präglade dekoren i glaset är inspirerat av "panot de flor”, det speciella mönstret som finns på många kullerstenar på Barcelonas gator. Den speciella flaskan återfinns även i övriga mousserande viner i samma serie. Det här vinet passar till vårens stora fester! För under 100 kr får du ett torrt och friskt mousserande vin, där flaskan sätter en lyxig ton på festen. Servera vinet svalt som välkomstdrink, gärna till små lyxiga kanapéer och tilltugg. Tänk klassiska räksnittar, skagenröra serverad i salladsblad och petit choux med löjrom. Men vinet funkar även att fortsätta med till middagen, till en lättare pastarätt med skaldjur och/ eller fisk.”
Suzanne Ribbing, Vinbörsen, Mars 2025
Recension
“Ett lysande lågalkoholigt bubbel till fyndkvalite!”
“Det här är en sådan där rackare som överraskar vilket alltid är lika trevligt. Doftar friskt av melon, päron, lite vita vinbär och persika. Men sen finns det en ton som överraskar och som jag förknippar med täcket på en toscakaka - riktigt läckert. Bubblorna är nätta och lite färre till antalet och smaken lättsam och fruktig med galiamelon, gröna äpplen, citrus, mandelspån och en touch mineralig persika. Lyftande syra rakt genom och en god syrlig finish. När det kommer till att para detta vin med mat så tänker man ju självklart på fisk och skaldjur, njöt det själv med en musselrisotto. Men jag drack det även till en ostig smashed burger som blev klockrent. Vinet kompletterade perfekt med sin friska och fruktiga ton som hamburgaren verkligen behövde. Visst älskar man mångsidigt bubbel! Tillägg; flaskan smälter in så snyggt på köksbänken att man glömmer bort att städa undan den när den är uppdrucken. ”
Karl-Emil Danielsson, Vinhyllan, Februari 2025