
Hola MZ Cava by Måns Zelmerlöw
5026001Kort fakta
- Druvor: 30% xarel.lo, 40% macabeo, 30% parellada
- Ursprung: Spanien, D.O. Cava
- Producent: Barcelona Brands S.L
- Alkoholhalt: 11,5%
- Restsocker: 9,2 g/l
- Syra: 3,7 g/l
- Fruktsyra:
- Sötma:
- Fyllighet:
- Apertif
- Fågel
- Fisk
- EKO
115 kr
Besök SystembolagetMer fakta
Klar ljus, gul färg. Rikligt med ihållande bubblor. Mycket fruktig, ren och intensiv doft med inslag av gröna äpplen, päron, mineral, druvor och citrus. I doften finns även en finstämd rostad och brödig ton som kommer från de 18 månader som Cavan har kontakt med sin jästfällning. Frisk och aptitretande smak med balans. Intensiva fruktiga toner med inslag av gröna äpplen, päron, mineral, druvor och citrus. Riklig mousse med ihållande bubblor.

Om Producenten
Tillsammans med vinmakare Joan Soler, som är känd i regionen, valde de specifika vingårdar och jordbrukare på långvariga kontrakt för att kunna säkerställa en hög kvalité och goda samarbeten. De flesta av druvorna plockas för hand mitt på dagen för att säkerställa optimal kvalitet och förhindra naturlig oxidation innan de pressas. Sedan 2016 använder vi inga kemikalier i våra vingårdar och minskar användningen av sulfiter till ett absolut minimum. Bra för naturen och bra för mänskligheten! Alla mousserande viner från Hola Cava! är därför ekologiska och veganska.

Recension
“Bra köp!”
“Många är de kändisar som gärna låter sitt namn pryda vinetiketter, få lyckas dock få smak och pris att stämma. Måns Zelmerlöw har dock hittat rätt med schysst bubbel till dito pris. Cava med friskt fruktig smak, toner av päron, lite grape och bröd med en pigg, aptitretande eftersmak. Bubbel som funkar i många sammanhang, antingen som en välkomstdrink tillsammans med lite tapasinspirerade tilltugg eller till en fräsch fisk- eller skaldjursrätt. ”
Gunilla Hultgren Karell, Vinbörsen, December 2024
Recension
“Silver!”
“SILVER i Vinordic Wine Challenge 2022!”
Allt om Vin, April 2022
Recension
“Ett riktigt fynd!”
“Mycket bra vin. En ung, fräsch cava med öppen frukt, bra balans, bra syra och inslag av persikor, äpple, passionsfrukt, citrus, blommor och mineraler.”
Per Bill, Dina Viner, December 2021
Recension
“Hola Mello! 3 plus.”
“Smakrik cava med toner av mineral, citrus, melon och mariekex. Njut som aperitif till skaldjureller till charktallriken. Hola Mello! 3 plus.”
Fredrik Schelin, Aftonbladet 2021
Recension
“Pigga bubblor”
“Artisten Måns Zelmerlöws spanska cava har en frisk och fruktig smak med toner av äpplen, päron och citrus. Den har även en lite brödig ton. Pigga bubblor och ganska låg sockerhalt.”
Elisa Amorelli, Aftonbladet, December 2021