
Huvudrätt
Krämig boveterisotto med svamp och rotselleripuré
Gör så här
Börja med garnityret. Riv ostronskivlingen i tunna strimlor och stek i olja tills de blir knapriga. Lägg åt sidan på en tallrik.
Tärna svampen till risotton och stek i smör på hög värme. Se till att vätskan dunstar bort. Salta och peppra. Tillsätt finhackad lök och stek tills både svamp och lök blir gyllenbruna. Tillsätt hackad vitlök.
Stek bovetet ett par minuter med svampen och tillsätt sedan vatten och kycklingfond. Låt koka i cirka 15 minuter. Bovetet ska ha lite tuggmotstånd.
Under tiden som risotton sjuder, gör rotselleripurén.
Skala rotsellerin och dela i mindre bitar. Koka i mjölk och se till att mjölken reducerar till hälften. Mixa med smöret med handmixer. Salta och peppra.
Riv parmesan och blanda ner i risotton med färskost.
Servera med selleripurén i botten och risotton ovanpå. Garnera med den stekta os- tronskivlingen, parmesan och några droppar tryffelolja.
ingredienser
4 portioner
Boveterisotto
200 g rostat bovete
150 g karljohanssvamp eller champinjoner
50 g smör
2 schalottenlökar
1 vitlöksklyfta
2 msk koncentrerad kycklingfond
5 dl vatten
70 g färskost
50 g parmesan
salt och peppar
Garnityr
50 g ostronskivling
3 msk olja
30 g parmesan
några droppar tryffelolja
Rotselleripuré
200 g rotselleri
2 dl mjölk
50 g smör
vitpeppar
salt
Dryckestips till receptet

Tommasi Graticcio Appassionato
Tommasi Graticcio Appassionato är ett intensivt, fruktigt, aningen kryddigt och smakrikt vin med lång härlig eftersmak.
Nr: 5354, Rött vin , Kryddigt & Mustigt