
Huvudrätt
Västerbottenspaj med lax- och skaldjurstopping
Gör så här
Västerbottenspaj är lyxigt och gott och perfekt att förbereda någon dag innan, så är det bara att värma på en stund inann den ska ätas. Den här varianten har vi toppat med lax och skaldjur, vilket är både dekorativt och gott. Bara att lägga på precis innan servering när pajen är värmd!
- Blanda mjöl och smör med salt i en matberedare eller för hand.
- Tillsätt kallt vatten och knåda ihop till en smidig deg.
- Platta ut den till en platta och kyl i 30 min.
- Vispa ihop ägg, crème fraiche och riven ost. Krydda med salt och peppar.
- Lägg den kylda degen mellan två bakplåtspapper och kavla ut den tunt så den passar en låg pajform. Tryck ut den i formen.
- Sätt ugnen på 225°. Förgrädda pajskalet ca 10 min tills det får färg. Ta ut formen och sänk värmen till 175°.
- Häll äggsmeten i det förgräddade skalet och grädda 20–25 min tills fyllningen stelnat. Ta ut pajen och låt den svalna.
- Garnera med lax, räkor och örter. Dra ett par varv med pepparkvarnen och servera gärna med en sallad.
ingredienser
4-6 portioner
Pajdeg
2 dl vetemjöl
125 g mjukt smör i kuber
1 krm salt
2 msk kallt vatten
Fyllning
3 ägg
2 dl crème fraiche
2 dl riven Västerbottensost
1 krm salt
2 krm nymald svartpeppar
Topping
200 g kallrökt lax, skivad
500 g räkor, skalade
valfria örter, tex körvel eller dill
Dryckestips till receptet

Gancia Prosecco 375ml
Aromatiskt, fruktigt och fräscht mousserande vin från Italien!
Nr: 787902, Mousserande vin , Fruktigt & Smakrikt